Skip to content

Zrozumienie chorób skóry

Choroby skóry nie są w pełni zrozumiałe, ale istnieją określone kategorie, które zaczynają być rozumiane, jak się tworzą i jak je leczyć. Omówimy podstawy niektórych z najczęstszych warunków:

· Trądzik

· Atopowe zapalenie skóry

· Raki (wrzody aftowe)

· Sucha Skóra (Xerosis)

· Łuszczyca

· Trądzik różowaty

· Nowotwór skóry

Podstawy trądziku

Trądzik zaczyna się, gdy podatki w skórze stają się zatkane i nie mogą już odprowadzać oleju wytwarzanego przez gruczoły mieszków włosowych. Jeśli olejki pozostaną pod skórą, tworzą się białe guzki zwane zaskórników. Jeśli olejki dostaną się na powierzchnię skóry, pojawiają się ciemne grudki zaskórniki. To czarne przebarwienie jest spowodowane ciemnieniem olejów pod wpływem powietrza. To nie z powodu brudu. Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub obrzęk, jest to spowodowane bakteriami, które dostały się do zatkanych porów i zainfekowały obszary, w których gromadzi się olej. Zainfekowane gruczoły mogą pękać, uwalniając się do otaczającej skóry, powodując dodatkowe zapalenie. W ciężkich przypadkach torbiele mogą tworzyć się w podskórnych warstwach skóry.

Trądzik można podzielić na trzy poziomy: Łagodny trądzik to kilka zaskórników lub zaskórników i niewielki stan zapalny. Umiarkowany trądzik to większe skupiska zaskórników lub zaskórników z łagodnym stanem zapalnym i łagodnymi zmianami ropnymi. Ciężki trądzik lub trądzik torbielowaty to duża ilość bolesnych i głębokich zmian zapalnych, które mogą prowadzić do blizn.

Atopowe zapalenie skóry

Zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która powoduje suchość, zaczerwienienie, swędzenie i stan zapalny skóry, który pojawia się i znika. Atopowe zapalenie skóry jest powszechnie określane jako wyprysk i dość często dotyka 10-15% ludzi. Ten stan skóry dobrze reaguje i można nim zarządzać poprzez odpowiednie leczenie.

Raki

Rany rakowe są bardzo częste; większość przypadków obejmuje bolesne owrzodzenia w jamie ustnej, zwykle w wewnętrznych wargach, dziąsłach lub policzkach. Raka nie jest opryszczką na zimno ani gorączką, która jest spowodowana wirusem opryszczki. Uważa się, że owrzodzenia są wynikiem walki układu odpornościowego z infekcją wirusową. Czasami owrzodzenia pojawiają się po urazach, szczotkowaniu lub gryzieniu języka lub policzka. Stwierdzono, że owrzodzenia są objawem; stres, brak odżywiania, cykl menstruacyjny i mogą być dziedziczne.

Sucha skóra (Xerosis)

Sucha skóra, zwana także suchością skóry, jest wynikiem minimalnego lub żadnego naturalnego olejku, który kondycjonuje naszą skórę. Przyczyny suchej skóry obejmują; nadmierna kąpiel, niska wilgotność lub może być związane z używanymi mydłami i środkami czyszczącymi. Kilka chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, może prowadzić do wysuszenia skóry. Sucha skóra jest również dziedziczna i może nawracać o różnych porach roku, w zależności od klimatu i pory roku. Kremy nawilżające nakładane codziennie po kąpieli lub prysznicu utrzymają nawilżenie skóry oraz uwydatnią swędzenie i suchość skóry.

Łuszczyca

Łuszczyca pojawia się w postaci czerwonych, łuszczących się plam, typowo na ramionach, nogach, tułowiu i skórze głowy. Łuszczyca pojawia się i znika, może być niewygodna i pozostawić osobę oszpeconą. Osoby z przewlekłą łuszczycą są zazwyczaj zakłopotane, mają niską samoocenę i mogą rozwinąć ciężką depresję z powodu oszpecenia. Łuszczyca może zakłócać codzienne życie, utrudniając sen lub wypełnianie codziennych planów.

Pięć rodzajów łuszczycy to:

· Łuszczyca plackowata (Grube czerwone, łuskowate zmiany)

· Łuszczyca kropelkowata (plamy w kształcie kropli, spowodowane infekcjami bakteryjnymi)

· Łuszczyca odwrócona (gładkie czerwone plamy w fałdach skóry)

· Łuszczyca erytrodermiczna (łuskowata czerwona łuszcząca się wysypka pokrywająca ciało – niezbyt często)

· Łuszczyca krostkowa (pęcherze wypełnione ropą – również niezbyt częste)

Nasilenie łuszczycy można zmierzyć na podstawie stopnia pokrycia ciała. Leczenie może być trudne, szczególnie na skórze głowy, twarzy, dłoniach, stopach i paznokciach.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty najczęściej występuje u dorosłych w wieku 30-50 lat i zwykle kobiety są częściej dotknięte niż mężczyźni. Mężczyźni dotknięci trądzikiem różowatym mają tendencję do rozwoju bardziej ostrych odmian. Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która powoduje zaczerwienienie i obrzęk twarzy. Inne obszary ciała, takie jak skóra głowy, uszy, klatka piersiowa i szyja również mogą być zaatakowane. Inną formą trądziku różowatego jest trądzik różowaty co jest powszechnie spotykane w około ½ przypadków. Osoby, które łatwo się rumienią, zaczynają rozpoznawać, że mają trądzik różowaty, który przechodzi w ciągłe zaczerwienienia, pryszcze i drobne naczynia krwionośne na twarzy. Ten stan skóry może rozprzestrzeniać się na twarz i głowę. Uważa się, że trądzik różowaty jest spowodowany genetyką i środowiskiem, w którym dana osoba żyje. Ponad 16 milionów ludzi w USA ma objawy trądziku różowatego, mimo że nie zdają sobie sprawy, że go mają.

Objawy trądziku różowatego:

· Łatwe rumienienie lub spłukiwanie twarzy

· Utrzymujące się zaczerwienienie twarzy

· Małe naczynia krwionośne pojawiające się na twarzy

· Pieczenie lub szczypanie w twarz

· Sucha skóra twarzy

· Skóra twarzy może swędzieć lub być ściągnięta

· Obrzęk w centrum twarzy

· Guzki i/lub wypełnione ropą pryszcze na twarzy

· Pieczenie, swędzenie lub łzawienie oczu i opuchnięte powieki

· Zgrubienie skóry nosa, czoła lub policzków

Trądzik różowaty można skutecznie kontrolować za pomocą leczenia i zmian stylu życia. Dzięki wczesnej diagnozie lub leczeniu trądzik różowaty może zminimalizować objawy i zatrzymać rozprzestrzenianie się. Bez leczenia trądzik różowaty może powodować oszpecenie.

Podstawy raka skóry

Rak skóry jest spowodowany nienormalną regeneracją komórek skóry, co powoduje nienaturalne narośla. Większość nowotworów skóry pojawia się na zewnętrznej warstwie skóry, szczególnie na obszarach skóry uszkodzonych przez słońce. Najczęstsze obszary to; twarz, ręce, ramiona, nogi i głowa. Wykonując samobadanie skóry, wczesne wykrycie raka skóry i rozpoczęcie leczenia zwiększa wskaźniki przeżycia.

Różne rodzaje raka skóry należą do jednej z następujących kategorii:

· Rak podstawnokomórkowy występujący w dolnych partiach naskórka.

· Rak płaskonabłonkowy znajduje się w górnych warstwach skóry.

· Czerniak występuje w komórkach pigmentowych zwanych melaniną, nie tak powszechnych jak podstawny lub płaskonabłonkowy. Czerniak jest bardzo niebezpiecznym rodzajem raka skóry i jest główną przyczyną śmierci z powodu chorób skóry.

Odmiany mniej powszechnych rodzajów raka skóry obejmują; skórny chłoniak T-komórkowy i rak z komórek Merkla.

Rak skóry stanowi małe ryzyko, gdy uszkodzone lub nieprawidłowe komórki pozostają skupione w małej grupie. Rak skóry staje się większym ryzykiem, gdy nieprawidłowe plamy skórne rozprzestrzeniają się na otaczającą skórę, ta forma raka wymaga bardziej agresywnego leczenia. Kiedy rak skóry zostanie wykryty przed rozprzestrzenieniem się, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.

Rak skóry często występuje po zmianach lub stanach przedrakowych, wizualnie postrzegany jako nowy lub zmieniający się pieprzyk i powinien być ściśle monitorowany i śledzony przez lekarza.

Leczenie raka skóry rozpoczyna się od jego zdiagnozowania, zwykle od biopsji w celu ustalenia, czy zmiana jest rakowa.

Polecane zabiegi określają:

· Rodzaj raka skóry

· Rozmiar lub kształt nowotworu

· Zasięg raka

· Lokalizacja

· Liczba zmian

· Historia raka skóry w przeszłości

Leave a Reply

Your email address will not be published.