Skip to content

Różnice między bulimią a anoreksją

Dwa najczęstsze zaburzenia odżywiania (zwykle przypisywane częściej kobietom niż mężczyznom) to anoreksja i bulimia. I chociaż oba są bardzo podobne, anoreksja jest bardziej spowodowana nieodpowiednim jedzeniem, co z kolei skutkuje niskim spożyciem kalorii przez chorego, a bulimia to miejsce, w którym chory wymiotuje wkrótce po jedzeniu, co zapobiega zarówno trawieniu, jak i wchłanianiu pokarmu.

Bulimia – (bulimia nervosa) to sytuacja, w której chory spożywa duże ilości jedzenia (często zbyt szybko), po czym dochodzi do samookaleczenia wymiotów, przyjmowania środków przeczyszczających, pobudzających lub moczopędnych oraz ćwiczeń fizycznych (zanim jedzenie może zostać strawione) w celu pozbycia się ciała jego spożycia.

Chociaż schorzenie to istnieje już od wielu lat (pierwszy odnotowany przypadek to brytyjski psychiatra w 1979 r.), bulimia nadal uważana jest za stosunkowo nową chorobę. Z tego powodu nadal brakuje wielu danych na temat rozpowszechnienia choroby, głównie z powodu trudności w wykryciu jej u chorego.

Jednak niewiele wiadomo na temat tej choroby wskazuje, że jest ona bardziej prawdopodobna u kobiet pochodzących z rodzin o niskich dochodach, sportowców, tancerzy i gimnastyków. Z tymi trzema ostatnimi przypisuje się cierpiącemu, próbującemu osiągnąć idealne ciało.

Anoreksja – (anorexia nervosa) występuje wtedy, gdy cierpiący ma nieprawidłową percepcję obrazu ciała, ma obsesję na punkcie super szczupłej sylwetki – co powoduje lęk przed przybraniem na wadze. Zwykle wiąże się to z nieuzasadnionym/niezdrowym ograniczeniem jedzenia, często skutkującym szybką utratą wagi przez chorego.

Szacuje się, że prawdopodobieństwo zapadnięcia na anoreksję u kobiety wynosi około 1%, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest ono niższe i wynosi zaledwie 0,1%, jednak w obu przypadkach przedział wiekowy wynosi od 15 do 20 lat.

To dziwne, że anoreksja w rzeczywistości oznacza utratę apetytu, jednak osoby cierpiące na anoreksję nie odczuwają tej utraty, a jedynie ją mają. Ponieważ przyjmowanie pożywienia jest zwykle ograniczone przez samookaleczanie.

Podobieństwa między nimi –

1. Częściej u kobiet niż u mężczyzn.

2. Zły oddech.

3. Zimne dłonie i stopy z powodu utraty tkanki tłuszczowej, niskiego ciśnienia krwi i złego krążenia.

4. Nieregularne miesiączki.

5. Słaby wzrost włosów (telogen effluivium).

6. Słaby wzrost paznokci, tkliwy i bolesny (zanokcica).

7. Ciężka depresja.

8. Dolegliwości skórne, takie jak: zakażenia grzybicze dłoni (wyprzedzenie międzypalcowe), swędzenie całego ciała (świąd), wysypki, trądzik, zapalenie skóry, zmiany barwy na dłoniach, palcach i twarzy (akrocyjanoza), rozstępy (rozstępy) cętkowany wygląd skóry (livedo reticularis) i rany jamy ustnej (kątowe zapalenie jamy ustnej).

Różnice między nimi –

1. Osoby cierpiące na anoreksję nie jedzą, podczas gdy osoby cierpiące na bulimię to robią, chociaż osoby cierpiące na bulimię próbują oczyścić się zaraz po tym (najczęściej poprzez wymioty). W przypadku osób cierpiących na anoreksję to drugie nie ma miejsca.

2. Osoby cierpiące na anoreksję mają wrażenie, że ich ciało ma dużą nadwagę, podczas gdy osoby cierpiące na bulimię nie; jednak stosują ekstremalne metody, aby osiągnąć super szczupłe ciało, którego pragną.

Leave a Reply

Your email address will not be published.