Skip to content

Olejek Neem – domowe środki zaradcze i przepisy na mydło!

Olejek Neem to olej roślinny z wiecznie zielonego Azadirachta indica (drzewa Neem). Ma mocny, mieszany aromat czosnku i masła orzechowego. Różni się kolorem od złotożółtego, żółtobrązowego, czerwonobrązowego, ciemnobrązowego, zielonobrązowego do jaskrawoczerwonego. W temperaturze pokojowej pozostaje cieczą. Wystawienie na niskie temperatury (poniżej pięćdziesięciu pięciu stopni) powoduje separację, gęstą konsystencję i zestalenie. W postaci płynnej szybko wchłania się w skórę, nie pozostawiając uczucia tłustości.

Neem stosuje się w produktach komercyjnych i domowych dla ludzi i zwierząt domowych: mydłach, balsamach, kremach, szamponach i sprayach. Rośnie popularność w Europie i USA. Kora Neem, liście, owoce, nasiona i oleje mają właściwości lecznicze.

Drzewo Neem dorasta do sześćdziesięciu sześciu stóp z szeroko rozłożystymi gałęziami, białymi pachnącymi kwiatami i owocami, podobnymi z wyglądu do oliwek. Rozwija się w regionach subtropikalnych lub tropikalnych. Pochodzi z Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki.

METODY EKSTRAKCJI OLEJU

Olejek Neem pozyskuje się przez tłoczenie nasion na zimno, prasowanie mechaniczne, ciśnienie pary lub rozpuszczalnikami chemicznymi. Jest wysoce nieprawdopodobne, że dokładnie ta sama mieszanka składników zostanie wyprodukowana więcej niż jeden raz podczas ekstrakcji. Zawartość oleju w nasionach Neem jest wyższa niż w liściach.

— Prasowanie na zimno: Oleje te zachowują swój smak, aromat i wartość odżywczą.

— Prasowanie mechaniczne: Suszone nasiona Neem są podawane do prasy mechanicznej. Olej jest gromadzony w bębnie z odfiltrowanymi niechcianymi cząstkami. Ten olej ma jaśniejszy kolor i zapach w porównaniu z innymi metodami ekstrakcji.

— Para i wysokie ciśnienie: Nasiona Neem są podawane do kotła parowego, powodując pęcznienie nasion. Wyciskanie oleju staje się łatwiejsze. Olej jest tłoczony z nasion dzięki ciśnieniu pary i kotła bez żadnego tłoczenia. Niepożądane cząstki są odfiltrowywane. Ta metoda nie jest tak dobra jak inne, ponieważ ciepło degraduje smak, wartość odżywczą, kolor i może odsłonić toksyny.

— Rozpuszczalniki chemiczne: Po wysuszeniu z nasionami miesza się rozpuszczalnik naftowo-alkoholowy. Rozpuszczalniki tylko do pewnego procentu pomagają wydobyć olej z jądra. Ponadto nasiona Neem mogą być prasowane. Dzięki tej metodzie zapewniona jest maksymalna ekstrakcja oleju.

OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE MIODLIWOŚCI

– Unikaj, jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę.

– Trzymaj z dala od dzieci, osób słabych i starszych.

— W wysokich stężeniach może powodować nadwrażliwość skóry. Przetestuj rozwiązanie oparte na Neem na małym obszarze skóry przed użyciem na większym obszarze.

— Unikaj używania z istniejącymi wcześniej schorzeniami. Skonsultuj się z lekarzem.

Olejek Neem jest silny! Może podrażniać skórę i skórę głowy. Musi być zawsze rozcieńczony w oleju nośnikowym, mydle, balsamie, szamponie lub środku buforującym, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia.

KORZYŚCI Z OLEJU Z MIODŁYJ NEEM I DOMOWE ZABIEGI – (Ciało, Skóra, Włosy)

Środek przeciwwirusowy: Hamują wzrost wirusów.

Domowe lekarstwo: Herbata Neem to herbata ziołowa wytwarzana ze zmielonych liści, kwiatów lub kory drzewa Azadirachta indica. Łagodzi przeziębienia, kaszel, alergie i inne dolegliwości górnych dróg oddechowych. Detoksykacja organizmu. Często preferowany jest ogólny stosunek trzech do pięciu całych liści na filiżankę gorącej wody. Strome wrzącą wodą od pięciu do piętnastu minut.

Przeciwgrzybicze: Hamują wzrost grzybów. Gedunin i Nimbibol to silne związki przeciwgrzybicze. Zwalcza grzybicę stóp, grzybicę i grzybicę paznokci. Balsam neem może zapobiegać przyszłym infekcjom.

Antybakteryjny/przeciwdrobnoustrojowy: Zniszcz bakterie i wzrost mikroorganizmów.

Przeciwzapalny: Zmniejsz zaczerwienienie i obrzęk.

Przeciw starzeniu: Wysoki poziom kwasów tłuszczowych i witaminy E odbudowuje i odmładza komórki skóry. Zwiększ elastyczność skóry. Wydobądź zanieczyszczenia skóry. Dokręcić pory skóry. Zrównoważ odcienie skóry. Zapobiegaj i leczyć blizny potrądzikowe. Wysoki poziom antyoksydantów chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zmniejsza widoczność drobnych linii, zmarszczek, zwiotczenia, przebarwień i nierównego kolorytu skóry. Złuszcza martwe komórki naskórka. Nawilżać. Łagodzi suchą, swędzącą skórę. Przywróć skórze naturalny, młodzieńczy blask.

Porada dotycząca pielęgnacji skóry nr 1: Złuszczaj martwe komórki naskórka delikatnym peelingiem do ciała Neem.

Porada dotycząca pielęgnacji skóry nr 2: Oczyść delikatnym mydłem Neem.

Porada dotycząca pielęgnacji skóry nr 3: nawilżaj. Nałóż delikatny balsam neem przed snem.

Naturalny środek odstraszający owady: Odstraszaj różne szkodniki: dżdżownicę, wełnowca, szarańczę, chrząszcze, roztocza, komary, muchówki, pchły, kleszcze, mrówki, komary, gąsienice i inne. Olejek Neem jest stosowany w rolnictwie ekologicznym ze względu na jego właściwości odstraszające owady. Nie wiadomo, aby szkodzić ssakom, ptakom, dżdżownicom, motylom, pszczołom miodnym lub biedronkom, jeśli nie jest skoncentrowany bezpośrednio w ich siedlisku lub jedzeniu. Mydło i szampon Neem są popularne wśród właścicieli psów. Spraye stosuje się u koni, bydła i żywego inwentarza w celu odstraszenia owadów i pasożytów skóry.

JAK ZROBIĆ MYDŁO Z PRZEPISAMI NA MYDŁO

Wskazówki dotyczące robienia mydła: Olejek z Neem dobrze łączy się z ziemistymi zapachami, geranium, cedrem, kwiatami, drzewem sandałowym, lawendą i trawą cytrynową. Przechowuj olej w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego.

DOMOWY PRZEPIS NA MYDŁO – (z olejkiem z Neem)

(Na farmie Spencera)

1 szklanka bazy mydlanej z koziego mleka (roztop i wlej)

1/4 szklanki oleju Neem

1/4 szklanki wody (w razie potrzeby)

10 kropli olejku eterycznego Citronella

5 kropli olejku eukaliptusowego

1 łyżka suszonych, pokruszonych liści Pennyroyal

Dowiedz się, jak zrobić mydło metodą topnienia i wlewania. Wymieszaj wszystkie składniki, energicznie mieszając. Wlej mieszankę do przygotowanych foremek na mydło lub form ręcznych w kulki o różnej wielkości. W zależności od tego, ile dodatkowego oleju dodasz, mydło zwykle potrzebuje kilku godzin, aby się utworzyło. Stosować po stwardnieniu mydła. Gratulacje! Właśnie zrobiłeś domowe mydło i naturalny środek odstraszający komary!

PRZEPIS DOMOWEGO SZAMPONU – (z olejkiem z Neem)

Wskazówki: Połącz około dziesięciu procent oleju Neem z bezpłatnymi olejami: awokado, oliwą, kokosem, masłem rycynowym i masłem shea. Takie połączenie olejków oczyści włosy z uczuciem mrowienia skóry głowy. Spłucz włosy wodą. Delikatnie osuszyć ręcznikiem. Włosy i skóra głowy zostają odżywione i kondycjonowane. Nawilż włosy, ukoj suchą skórę głowy, pozbądź się łupieżu i zwalcz nieznośne owady, np. twarz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.