Skip to content

Grzybica i leczenie kotów perskich

Grzybica – co to jest?

Przede wszystkim grzybica jest NIE robak, to grzyb. Zarodniki grzybicy mogą przemieszczać się na duże odległości z prądem powietrza i mogą być przenoszone do domu na ubraniu/butach i/lub przez psy i inne zwierzęta domowe; w zasadzie zarodniki grzybicy są wszędzie w środowisku; zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszych domów. Każdy, kto jest właścicielem (lub posiadał) kota perskiego wie, że w pewnym momencie będzie musiał poradzić sobie z grzybicą. Naszym zdaniem każda hodowla, która twierdzi, że nigdy nie miała przypadku grzybicy, mogła nie rozpoznać oznak infekcji u swoich kotów. Grzybica i koty perskie (i inne rasy długowłose) idą w parze. Zwłaszcza przy wprowadzaniu nowego kota lub kociaka. Stres związany z przeprowadzką i wiek kota mogą mieć wpływ na rozwój grzybicy u nowego kota lub kociaka w ciągu 3-4 tygodni od przybycia do nowego domu. Bardzo młode, bardzo stare koty i kocięta z obniżoną odpornością są najbardziej narażone na zachorowanie na grzybicę. Narażenie na grzybicę jest powodem, dla którego konieczne jest wyizolowanie lub poddanie kwarantannie nowego perskiego kociaka lub kota przez co najmniej 4 tygodnie, aby upewnić się, że nie rozwinął się on w grzybicy i może potencjalnie zainfekować inne zwierzęta domowe. Czasami kot może być bezobjawowym nosicielem, co oznacza, że ​​może mieć grzybicę, ale nie wykazuje żadnych oznak jej posiadania. Jednak nosiciel zrzuca zarodniki i zaraża inne koty w gospodarstwie domowym. Grzybica to choroba odzwierzęca (może być przenoszona ze zwierząt na ludzi).

Nieleczona grzybica może być bardzo trudna do usunięcia z gospodarstwa domowego, zarodniki grzybów mogą zanieczyścić środowisko, w którym przebywa kot. Grzybica to choroba ogólnoustrojowa, która wymaga leczenia lekami doustnymi oraz dipem przeciwgrzybiczym (Lime Sulphur Dip) na zarodniki. Niezastosowanie tego podejścia z dwoma zębami oznacza, że ​​liszaj obrączkowy nie zostanie w pełni wytępiony!

Leczenie

Sporanoks (nazwa handlowa) – lek doustny (nazwa rodzajowa: Itrakonazol). Lek ten powinien być podawany pod opieką i nadzorem licencjonowanego lekarza weterynarii, ponieważ może uszkodzić wątrobę. Sporanox jest zwykle dozowany w butelce o pojemności 150 ml, o mocy 10 mg/ml. Dawka do leczenia grzybicy u kotów wynosi 10 mg/kg raz dziennie (lub 0,50 ml na jeden funt) i powinna być podawana z karmą o wysokiej zawartości tłuszczu (najlepsza jest tabletka prawdziwego masła lub karmy w puszkach). Wydaje się, że lek w płynie jest łatwiejszy do dozowania, ponieważ jest dokładniejszy w dawkowaniu niż tabletki. Kot musi być również w pełni leczony przez co najmniej 21 dni lekiem doustnym i preparatem grzybiczym co 5-7 dni przez co najmniej miesiąc po 21 dniach leczenia lekiem doustnym. NIE opuszczaj dnia! Ponownie, ten lek silnie działa na wątrobę, a kot powinien mieć cały czas swobodny dostęp do wody! Jeśli kot wykazuje oznaki anoreksji, odwodnienia lub inne objawy, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Sporanox i skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Dip Wapienno-Siarkowy to antyseptyczny, keratolityczny dip w koncentracie siarki z limonki zapachowej do leczenia świerzbu skórnego (grzybicy). Lime Sulphur Dip leczy grzybicę na skórze i sierści kota. “Zanurz” kota co najmniej raz w tygodniu i kontynuuj przez co najmniej 30 dni po zaprzestaniu przyjmowania leku doustnego. Wymieszaj Dip Lime Sulphur zgodnie ze wskazówkami butelki, zwykle 4 uncje Dip Lime Sulphur Dip na galon wody, włóż kota do małej wanny z roztworem Lime Sulphur Dip, a następnie wylej roztwór na kota, aby go pokryć. obszary pleców, szyi i klatki piersiowej. Namoczenie kota w wodzie, aż zmoczy skórę, pomaga lepiej wniknąć w skórę. Upewnij się, że Dip Limonkowo-Siarkowy dostanie się w zakamarki pazurów kota, a miękką szczoteczką do zębów można delikatnie „szorować” Dip Limonkowo-Siarkowy na palcach, łożyskach i między palcami. Do NIE spłucz dip z siarki wapniowej. (Do NIE weź Dip Siarkowo-Limonkowy w oczy lub pysk kota, ponieważ jest bardzo żrący. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie, jeśli tak się stanie.) Delikatnie poklep kota ręcznikiem, a następnie całkowicie wysusz kota za pomocą suszarki. Nie pozwól kotu zlizać mokrego/wilgotnego roztworu Limon Sulphur Dip z sierści. Gdy sierść kota jest całkowicie sucha, kot może bezpiecznie się wykąpać bez negatywnych skutków.

Dip wapienno-siarkowy śmierdzi jak zgniłe jajka – dom będzie śmierdział, kot będzie śmierdział – wszystko będzie śmierdzieć. Zabije jednak zarodniki na kotu. Jeśli przestrzegany jest zalecany protokół, wraz z uzyskaniem trzech negatywnych wyników od lekarza weterynarii (weterynarz zaleci, kiedy należy wykonać te posiewy skóry), dip z siarki wapniowej w połączeniu z lekiem doustnym Sporanox z pewnością wyeliminuje grzybicę i pers. kot(y) będą wolne od grzybicy. To jedyny pewny ognisty sposób na skuteczne leczenie grzybicy u kotów perskich!!!

Dodatkowo, częścią leczenia grzybicy jest pozbywanie się (lub dezynfekcja wybielaczem) całej pościeli, drapaków, drapaków, kuwety i wszystkiego, z czym kot mógł się zetknąć. Jeśli zarażony kot miał kontakt z innymi kotami w gospodarstwie domowym, najlepiej jest leczyć każdego kota w gospodarstwie domowym, aby uniknąć zakażenia krzyżowego i ewentualnego przenoszenia grzybicy tam iz powrotem przez wiele miesięcy.

Znowu słowo ostrzeżenia, nie rób NIE wprowadź ten roztwór do oczu lub ust kota, ponieważ jest bardzo żrący – i unikaj kontaktu z oczami. Dobrym pomysłem jest również noszenie rękawiczek do ochrony rąk i noszenie okularów ochronnych.

Uwaga: Sporanox jest lekiem na receptę i powinien być podawany WYŁĄCZNIE pod opieką i wskazówkami licencjonowanego lekarza weterynarii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.