Skip to content

7 pożywienia na odchudzanie

Superfoods w tym artykule mają nie tylko właściwości odchudzające, ale także wyjątkowe korzyści zdrowotne, które sprawiają, że są idealnymi członkami w każdym zdrowym reżimie odchudzania.

Czerwony pieprz

Aktywny składnik chilli zwany kapsaicyną jest środkiem termogenicznym, który pomaga zwiększyć metabolizm oraz spalanie kalorii i tłuszczu. Dlatego kapsaicyna znajduje się w wielu naturalnych preparatach odchudzających. Uważa się również, że kapsaicyna hamuje apetyt. Dwa badania prowadzone przez tego samego japońskiego badacza (Yoshioka i in., British Journal of Nutrition; 1998, 1999) ujawniły zdolność cayenne do zwiększania metabolizmu tłuszczów w diecie u kobiet, a także wykazały niewielkie zmniejszenie apetytu.

Oprócz właściwości odchudzających wykazano, że kapsaicyna łagodzi ból, zapalenie zatok, łuszczycę, migreny i zapalenie stawów, poprawia krążenie i warunki żołądkowe oraz hamuje wzrost komórek rakowych.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli, około 40% białka z oszałamiającą kompozycją składników odżywczych, enzymów i fitochemikaliów, to praktycznie kompletna karma. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych, mówi się, że stymuluje metabolizm, przyspiesza spalanie kalorii, a wysoka zawartość lecytyny może pomóc w wypłukaniu tłuszczu z organizmu.

Pyłek pszczeli działa również jako środek tłumiący apetyt, zawierający aminokwas fenyloalaninę, o którym wiadomo, że wpływa na obszar mózgu, który zajmuje się uczuciem głodu i sytości. W przeciwieństwie do chemicznej pochodnej fenyloalaniny zwanej fenylopropanolaminą, stosowanej w komercyjnych produktach odchudzających, fenyloalanina nie uzależnia i nie ma negatywnych skutków ubocznych. Pyłek pszczeli zaspokaja również apetyt i eliminuje łaknienie, ponieważ jest tak bogaty w składniki odżywcze.

Olej kokosowy

dr. Weston A Price, Darwin żywienia, pisze: „Zastąpienie spożywanych tłuszczów olejem kokosowym może być najmądrzejszą decyzją, jaką możesz podjąć, aby zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej… Możesz stracić niechcianą tkankę tłuszczową, jedząc więcej tłuszczów nasyconych (w formy oleju kokosowego) i mniej tłuszczów wielonienasyconych (przetworzone oleje roślinne). Jedną z niezwykłych rzeczy związanych z olejem kokosowym jest to, że może pomóc Ci schudnąć. Tak, istnieje tłuszcz w diecie, który może pomóc w pozbyciu się niechcianych kilogramów. Olej kokosowy można dosłownie nazwać niskotłuszczowym tłuszczem”.

Olej kokosowy wyróżnia się spośród tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, ponieważ składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są bezpośrednio wchłaniane i natychmiast wykorzystywane jako energia. Raymond Peat MD, autor książki Coconut Oil and Its Virtues, podsumowuje: „Wpływ oleju kokosowego na otyłość jest wyraźny we wszystkich badaniach na zwierzętach i u moich przyjaciół, którzy jedzą go regularnie”.

Stwierdzono również, że olej kokosowy przynosi korzyści w wielu schorzeniach związanych z cukrzycą, przewlekłym zmęczeniem i fibromialgią, zaburzeniami trawienia, zaburzeniami równowagi tarczycy oraz infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi.

Pokrzywy

Pokrzywy zawierają serotoninę, neuroprzekaźnik poprawiający nastrój o działaniu uspokajającym. Serotonina odgrywa również rolę w odczuwaniu sytości po jedzeniu, stąd działa jako środek tłumiący apetyt. Z tego powodu suplementy serotoninowe zostały opracowane w celu zwalczania głodu i wspomagania odchudzania.

Badania wykazały bezpośredni związek między otyłością (z powodu przejadania się) a obniżonym poziomem serotoniny w mózgu. Jest to bez wątpienia jeden z powodów, dla których pokrzywy mają tradycyjną reputację jako środek wspomagający odchudzanie. Nieżyjący już przyrodnik i zbieracz dzikiej żywności Euel Gibbons twierdzi, że „pokrzywa jest bardzo skuteczna w usuwaniu niechcianych kilogramów!”.

Pokrzywa jest niezwykle gęsta mineralna i działa oczyszczająco i detoksykująco na organizm. Są również świetne dla skóry, włosów i paznokci, ponieważ zawierają upiększającą siarkę mineralną.

Czekolada

Kakao (inaczej czysta czekolada) zawiera substancje chemiczne, które zwiększają poziom serotoniny w mózgu i jako takie ma właściwości tłumiące apetyt. Poziomy serotoniny są podnoszone częściowo dzięki aminokwasowi tryptofanowi w kakao oraz działaniu inhibitorów enzymu monoaminooksydazy (inhibitory MAO). Zmniejszają one zdolność naszego organizmu do rozkładania serotoniny, dzięki czemu więcej tego neuroprzekaźnika pozostaje w mózgu, tworząc uczucie sytości na dłużej.

Kakao jest również wyjątkowo bogate w przeciwutleniacze, ma silne właściwości afrodyzjakalne, zdrowe minerały i związki poprawiające nastrój, takie jak PEA, „substancja chemiczna miłości”.

Czysta, nierafinowana czekolada nie zawiera żadnych szkodliwych produktów handlowych, takich jak cukier, uwodornione tłuszcze, mleko, dodatki, agrochemikalia i rozpuszczalniki.

Zielona herbata

Badanie opublikowane w wydaniu American Journal of Clinical Nutrition z grudnia 1999 roku, prowadzone przez dr. Dullo z Uniwersytetu Genewskiego wskazuje, że substancje zawarte w ekstrakcie z zielonej herbaty mogą faktycznie sprzyjać utracie wagi. Mężczyźni, którym podano kombinację zarówno kofeiny, jak i ekstraktu z zielonej herbaty, spalili więcej kalorii tłuszczowych niż ci, którym podawano samą kofeinę lub placebo.

Naukowcy są przekonani, że flawonoidy katechinowe zawarte w zielonej herbacie mogą zmienić wykorzystanie przez organizm noradrenaliny, przekaźnika chemicznego w układzie nerwowym, w celu zwiększenia tempa spalania kalorii. Doszli do wniosku, że “zielona herbata ma właściwości termogeniczne i wspomaga utlenianie tłuszczu w stopniu wykraczającym poza to, co tłumaczy sama zawartość kofeiny”.

Zielona herbata również obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko udaru mózgu, chroni przed nowotworami, zapobiega próchnicy zębów i działa przeciwzapalnie.

Olej rybi Omega 3

Oleje omega-3 obsługują wiele procesów organizmu i są szczególnie dobre dla układu odpornościowego i serca, a także zapalenia stawów, chorób skóry, napięcia przedmiesiączkowego, funkcji umysłowych, poprawy pamięci i zmniejszenia objawów depresji. Oleje Omega 3 odgrywają również rolę w spalaniu tłuszczów w organizmie i jako takie mogą wspomagać kontrolę wagi.

Wynika to z jej wpływu na insulinę, zmniejszając jej poziom w organizmie. Insulina promuje wykorzystanie tłuszczu do przechowywania i zmniejsza zużycie tłuszczu jako paliwa, dlatego niższy poziom insuliny oznacza większą konwersję tłuszczu na energię, a nie magazynowanie.

Najlepsze źródła oleju Omega-3 to tłuste ryby, takie jak sardynki, łosoś i makrela. Źródła roślinne obejmują siemię lniane (najbogatsze źródło roślinne), orzechy włoskie, pestki dyni, zielone warzywa liściaste, olej z wiesiołka dwuletniego, kiełki pszenicy i spirulinę.

Polecam również dietę głównie surową (roślinną) oraz dietę alkaliczną dla zdrowego odchudzania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.